Príbeh autizmus

Skutočný príbeh o autistickom dieťatku – prvý z viacero príbehov.

Danko sa narodil ako zdravé očakávané bábätko v riadnom termíne, po bezproblémovom tehotenstve. Všetci sme sa z neho veľmi tešili, najmä keď mu už na 4 mesiace vyšli prvé zúbky a krásne sa otáčal a usmieval na všetky strany. Okolo prvého roka sme spozorovali oneskorovanie vývoja, keď ešte stále nechodil a nedžavotal. Začali sme cvičiť Vojtovu metódu, po ktorej v 18 mesiacoch urobil prvé krôčiky. Stále však nerozprával a nereagoval na naše pokyny, dokonca ani na meno. Začali sme teda „tortúru“ návštev po lekároch – ušné, očné, neurológ, psychológ, psychiater, metabolická, genetická a dokonca aj ortopedická ambulancia, rehabilitačný lekár, gastroenterológ a nefrológ, jednoducho všetko, čo sa dalo. Každý lekár zo svojho pohľadu nášho synčeka vyšetril a konštatoval, že všetky výsledky sú v poriadku. Len náš Danko v poriadku nebol. Keďže sa všetko ostatné vylúčilo, diagnóza znela: autizmus.

Vôbec sme netušili, čo to znamená a asi ako každý sme o autizme vedeli iba z filmu Rain man. No čo robiť a kam sa obrátiť keď vám lekári povedia, že na to nie sú lieky a je to doživotná a neliečiteľná diagnóza? Ako sa s niečím takým dokáže zmieriť rodič ak ide o jeho dieťa?

Ani sme sa nezmierili. Začali sme skúšať s väčšími či menšími úspechmi všetky možné liečebné metódy klasickej aj alternatívnej medicíny. Študovali sme všetku dostupnú literatúru a prelúskali internetové stránky a diskusné fóra o autizme. No boli to naozaj iba pokusy, pretože ak neviete kde je problém, môžete iba hádať. Tak sme prešli od neurologických liekov a injekcií, cez bezlepkovú a bezmliečnu diétu, kineziológiu, homeopatiu až po čistenie aury a odstraňovanie čiernej mágie. Okrem toho sme chodili na všetky možné terapie – canisterapiu – psa sme kúpili aj domov, hipoterapiu, arteterapiu, plávanie, logopédiu a špeciálneho pedagóga. Dokonca sme boli aj na delfínoterapii. Nevravím, že nič z toho nepomáhalo, ale pokroky boli minimálne. Danielko bol stále podráždený, zamrnčaný, nič ho nezaujímalo, zle spal, večer sme ho 2-3 hodiny nevedeli uložiť a ráno potom nechcel vstávať, mal slabý očný kontakt a naďalej nereagoval na naše požiadavky.

Pred necelým rokom nám Dankova krstná mama zavolala s nadšením, že našla niečo, čo by mohlo malému pomôcť a my sme neváhali a hneď sa na jej odporúčanie skontaktovali s firmou Kingray a jej majiteľom Ing. Kokošom, ktorý nám poskytol cenné informácie o liečbe laserovým svetlom. Kúpili sme si laserový prístroj na domáce použitie a začali ho používať každý deň. Nielen Danko, ale celá rodina. Princíp spočíva v laserovom ožarovaní krvi bez vedľajších účinkov. Tým, že ovplyvňujeme krv, ovplyvňujeme celé telo a všetky orgány. Ak máme zlú krv, zlepené krvinky a v sére množstvo kvasiniek, baktérií, cholesterolu či prekyslenie, nefunguje nám žiadny orgán a tým pádom ani imunita. Môžete si kupovať najdrahšie vitamíny a jesť najlepšiu stravu, ak Vám ju nemá čo dopraviť do jednotlivých buniek, budete fungovať iba ako (ja som to takto nazvala u nášho synčeka) – prietokový ohrievač. Navyše krv nedokáže ani odvádzať toxíny von z tela a tým sa hromadia v orgánoch, čo ešte zhoršuje stav celého organizmu. Je to začarovaný kruh a treba ho preťať. Laser je na to najrýchlejšia cesta, môžete ho používať doma a pomôže celej rodine.

Okrem toho sme sa dozvedeli o diéte, ktorá je pre tieto detičky ale aj dospelých priam nevyhnutná, pretože ak chcete napraviť imunitu, treba začať črevom. Nevyhnutné sú doplnky ako kokosový olej, probiotiká, tráviace enzýmy a olej z treščej pečene.

Dnes je náš 5-ročný Danko úplne iné dieťa ako predtým, reaguje na svet okolo seba, na pokyny a slová, aj sám sa už nejaké pokúša skladať, má oveľa lepší očný kontakt, a neustále sa vo všetkom zlepšuje. Za posledné 2 mesiace sa naučil viac ako za celé 3 predchádzajúce roky. Je to aj vďaka intenzívnemu učeniu v programe ABA, do ktorého sme sa zapojili. Zlepšila sa jeho hrubá aj jemná motorika, vnímanie, ale hlavne trávenie a spánok. Dnes zaspáva pred 8 večer aj napriek tomu, že spinká ešte aj poobede a prespí tvrdo celú noc do 7 rána. Celý deň sa usmieva a čo viac, tento rok ešte nebol chorý. Pomohlo to aj celej našej rodine a starým rodičom; mne sa stratili ekzémy, ktoré som mala od malička a všetci sme sa zbavili kvasiniek a prekyslenia.

Iba jedna vec ma mrzí: že sa ku nám tieto informácie nedostali skôr, pretože netreba váhať ani minútu. Ešte síce nie sme na konci cesty, ale už vidíme svetielko, ktoré nám ukazuje smer, a to je najdôležitejšie – vedieť, ktorým smerom ísť. Preto píšem tento článok a keď to pomôže hoci i jednému dieťatku a jeho rodičom, má to zmysel.

Ing. Ivana Pitoňáková

Južná trieda 119

040 01 Košice

tel./fax.: 055/677-00-26

mobil: 0905 737 801

ivana@ke.telecom.sk

www.pavelcakovci.sk