Zdravá krv

Krv zásobuje každý orgán tela. Roznáša živiny a odnáša odpadové látky. Na preventívnej prehliadke lekár ako prvé diagnostikuje krv, ktorá mu ukáže, kde sa môže nachádzať problém. Starostlivosť o krv je základ pre dlhovekosť. Bioquant slúži na zlepšovanie tokových vlastností krvi.

Stav krvi v mladosti.

Za mlada máme perfektnú krv, lebo organizmus rastie a z potravy si berie všetko, čo potrebuje. Bunky človeka buď rastú, alebo tvoria energiu. V tomto období obvykle dosahujeme dostatočný pohyb a správny energetický výdaj, a preto nedostatky v zložení potravy, pokiaľ ide o palivo na pokrytie našich energetických potrieb, nie sú až tak podstatné, pretože spotrebujeme toto palivo. Po ukončení rastu sa bunky prepínajú do režimu tvorby energie.

Stav krvi v našich najlepších rokoch.

Medzi 30. a 40. rokom života sa väčšinou cítime relatívne dobre a plní energie. Ak vedieme zdravý životný štýl, väčšinou sa aj po 40. roku cítime dobre. Avšak ak vedieme nezdravý životný štýl, nezdravo sa stravujeme, fajčíme, nešportujeme, pravdepodobnosť problémov sa zvyšuje. Dlhoročným vystavením sa týmto faktorom sa začínajú procesy hromadenia odpadov v tele. Ak sa organizmus nedokáže týchto odpadov dostatočne zbaviť, pretože krv musí efektívne absorbovať a odstraňovať odpadové látky, začínajú sa usádzať v tele. "Zlá" krv signalizuje preťaženie. Tento stav nemusí znamenať okamžité zmeny v biochemických parametroch, ale postupne sa zvyšuje zrážanlivosť krvi, jej viskozita a znižuje sa počet normálnych diskocytov a zvyšuje sa počet abnormálnych erytrocytov.

Stav krvi s pribúdajúcimi rokmi.

Ak zhoršenie tokových vlastností krvi trvá dlhšie a nevykonali sme žiadne pozitívne kroky na jej zlepšenie, prejavia sa zmeny v orgánoch. Pod mikroskopom môžeme pozorovať, že krv už nie je ideálna - červené krvinky sa spájajú, strácajú svoju elasticitu, objavujú sa odpady, zhluky trombocytov a fibrínové vlákna po odbere krvi. Organizmus začne reagovať obrannými mechanizmami proti poškodeniu, zvyšuje sa aktivita fibrínu, vznikajú zápaly, ischémia a oxidačný stres, a rozvíjajú sa aterosklerotické zmeny. Krvný tlak sa zvyšuje a postupne sa rozvíja hypertenzia.

Tento proces trvá desaťročia. Vo veku 40 rokov môžeme mať v tele odpady staré možno aj 20 rokov, ak sme sa ich nedokázali zbaviť. Proces likvidácie odpadov je zložitý. Všetky tieto procesy sú závislé od krvi, ktorá prináša živiny z tenkého čreva a kyslík z pľúc, a výsledkom metabolizmu je energia na udržiavanie telesnej teploty, pohybu a nervovej aktivity. Vzniká kysličník uhličitý a množstvo metabolitov. Krv odvádza CO2 do pľúc, zatiaľ čo ostatné odpady putujú lymfatickým systémom do krvi a orgánov, ktoré ich odstraňujú, pričom sú tu zapojené viaceré orgány - obličky, pečeň, slezina, pokožka. Odpady sú v tekutej a plynnej forme, čo zjednodušuje ich odstraňovanie. Ak však pri ich skladovaní v krvi dochádza k procesom ako glykácia, chemické a fyzikálne interakcie, môžu sa odpady premeniť na tuhú formu a ich rozpustenie sa stáva zdĺhavým procesom. Pokiaľ odpady v noci nedokážeme odstrániť a ráno začneme pridávať ich novú dávku vo forme výdatnej potravy, musia sa usádzať v tele. Berme do úvahy, že mozog sa po zaspatí scvrkne aj o 20%, aby vypudil odpady. Ak je krv hustá a plná potravy a metabolitov, jej schopnosť absorbovať odpadové látky je znížená. Časť týchto odpadových látok môže zostať v mozgu, keďže krvné cievy v mozgu majú špecifické vlastnosti a niektoré látky môžu mať obmedzenú schopnosť prechádzať cez krvno-mozgovú bariéru. Prečo sa u niekoho kumulujú beta amyloid a tau protény a u iného nie? Lebo majú iný stav krvi, metabolizmu a rôzny stav v zápalových procesoch a oxidačnom strese.