Zdravé črevo

Už asi každý počul o tom, že imunita sídli v čreve. V čreve sídlia trilióny baktérií, ktoré komunikujú s mozgom, strážia, čo do krvi vstúpi čo nevstúpi, produkujú látky ako butyrát, ktorý je kľúčový pri obnove črevnej bariéry atď. Dysbióza vedie k mnohým zdravotným problémom ako alergie, autoimunitné ochorenia, či mentálne poruchy. Starostlivosť o črevo je na mieste a to úpravou stravy a zvýšenou konzumáciou zdravých probiotík, prebiotík, vlákniny a polyfenolov.

Tak ako sme zapríčinili globálne otepľovanie a zmeny klímy, čo má devastačný dopad na mnohé ekosystémy na zemi, tak sme si svojimi činmi zapríčinili narušenie zdravého črevného mikrobiómu, pretože sme mu narušili ekosystém v ktorom zdravé mikróby v symbióze nažívali. Ako je možné, že kmene domorodcov nemajú vredy žalúdka, SIBO, IBS, rakovinu, dokonca ani reflux? Na našom zdraví čreva sa podpísal moderný spôsob života, život s dezinfekčnými prostriedkami, antibiotikami a procesovanými potravinami. Každá choroba, ktorá pramení z čreva je krutá daň za to, že sme išli proti prírode - šľachtíme ovocie, zeleninu, obilniny, zvieratá. Je okolo nás ešte niečo pôvodné? 

Fabrika vo Vašom tele, Vaša fermentáreň potravy (črevný mikrobióm) rozhoduje o Vašom zdraví. Lebo všetky potrebné nutrienty do tela dostávame prechodom cez túto fabriku. Baktérie - teda Vaši pracovníci kontrolujú stres - produkciu hormónov, syntézu vitamínov a ich práca ovplyvňuje každý jeden orgán. Neskutočne záleží na tom, čo jeme, pretože o trilióny zamestnancov vo fabrike sa predsa treba veľmi dobre starať.

  • Fermentujú vlákninu: Niektoré črevné baktérie rozkladajú vlákninu na mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ako je kyselina octová a kyselina maslová. Tieto SCFA sú potom absorbované našim telom.
  • Ochrana: Niektoré baktérie si poradia s votrelcami ako je napríklad rotavírus. 
  • Detoxikačná funkcia: Niektoré baktérie pomáhajú pečeni, pretože neutralizujú toxíny, ktoré príjimame potravou. 
  • Syntéza vitamínov: Črevné baktérie pomáhajú syntetizovať vitamín B a vitamín K.
  • Metabolizmus: Hrajú tiež úlohu pri metabolizovaní žlčových kyselín, sterolov a xenobiotík.
  • Endokrinná funkcia: Črevná flóra funguje ako endokrinný orgán a produkuje zlúčeniny podobné hormónom.

Imunitná modulácia: Dysregulácia črevnej flóry vedie k zápalovým a autoimunitným procesom. Niektoré baktérie ovplyvňujú imunitný systém tým, že regulujú aktivitu určitých imunitných buniek, čím chránia organizmus pred vznikom autoimunitných ochorení.